Rozhľadňa na Svederníckom vrchu

Bola streda ráno a ja som vyrážala na 30 minútovú cestu autom smerom k ďalšiemu výletu. Vonku bolo 35 stupňov a mňa s Peťou čakala mini-túra k rozhľadni nad Svederníkom. Parkovanie v obci Svederník bola sranda – pretože som v prvom rade prehliadla tabuľu PARKOVISKO pri kultúrnom dome. (To je špeciálne aj pre ľudí, ktorí idú na rozhľadňu – zaparkujte tam). Našla som nejaké ďalšie parkovisko pri ceste – zistila som, že je to obecný úrad a niekto zo zamestnancov mi povedal, že ak idem na rozhľadňu, tak tam môžem parkovať. Zostala som. Toto parkovanie mi následne pripravilo trasu 400 m po hlavnej ceste smerom do centra, bez akéhokoľvek chodníka, takže parkovanie pri obecnom úrade naozaj neodporúčam. Pešo som sa teda dostala k parkovisku pri kultúrnom dome a tentoraz som si všimla aj tabuľu „Parkovisko Rozhľadňa“. Keď sme sa konečne našli s Peťou niekde v strede Svederníka, bolo už pol desiatej a slnko začínalo poriadne hriať.


20210707_121505jpg


Najlepšie je sledovať svoju trasu na mape, ale našli sme aj smerovú tabuľky k rozhľadni. Prešli sme rovno cez ulicu okolo kostola a za ním odbočili doľava. Po tejto ulici treba kráčať ešte asi 200 metrov, ignorovať 1. odbočku do lesa a odbočiť až pri ďalšej smerovej značke, inak sa budete predierať cez kríky (a hádajte kto si to skúsil). Väčšina trasy viedla lesom, takže nám horúce slnko nevadilo, až posledných 150 metrov k rozhľadni sme kráčali po holom svahu. Z parkoviska pri kultúrnom dome, cez dedinu až hore na vyhliadku sme prešli celkom 2,5 km a trvalo nám to asi 40 minút.

Rozhľadňa má 3 poschodia. Dovnútra sa vchádza cez drevené dvere, ktoré rád zatvára vietor, takže sa nezľaknite, keď sa budete chcieť dostať von – nikto vás nezamkol :)

5d74308b-3730-4780-ad80-d9867907ef15jpg


Strašne fúkalo a my sme vďaka tomu museli spraviť asi 50 fotiek, pretože na každej druhej nám rozfúkané vlasy zakryli tvár. Popri tom sme obdivovali výhľad na Váh a priehradu. Na stene som našla ruženec podľa ktorého je rozhľadňa pokrstená od roku 2016. Cestou naspäť cez dedinu sme sa síce takmer uvarili, ale výlet stál za to.

Prišiel čas pozrieť sa na to, čo sme nafotili a ja som si zostrihala krátke video. Bol to naozaj krátky spontánny výlet, takže o rozhľadni sme toho nevedeli veľa. Pozerala som sa na video a namiesto konštrukcie rozhľadne som zrazu videla obrovský drevený kríž. Chcela som vedieť, či sa mi to iba zdá, tak som to napísala Peti a odpoveď ma potešila – bol to reálne zámer autorov (https://slovenskycestovatel.sk/item/rozhladna-svedernik ) . Takže nad dolinou Váhu sa ako rozhľadňa týči tento 10 metrov vysoký drevený kríž. :)


20210707_103012jpg