Prechádzka na Králický vodopád (2 km tam)

Už dlhšiu dobu sme sa spolu s kamarátom Matúšom rozhodovali, ktorý vodopád navštívíme, pretože sme chceli vytvoriť zaujimavé fotografie. Fotenie vodopádov dlhou expozíciou vytvára veľmi zaujímavé fotky, takže nás lákalo vyskúšať túto techniku.  Ako je na jar zvyčajné, počasie je nepredvídateľné, a preto sme čakali na dlhodobejšie slnečnú predpoveď. Nakoniec sa po dlhých dvoch týždňoch zrážok malo konečne vyčasiť, slnečné počasie nám vyšlo presne na víkend. Plán bol teda jasný, vyraziť skoro ráno, ideálne pred siedmou, aby sme k vodopádu stihli prísť dopoludnia pre čo najlepšie svetelné podmienky.  

V piatok večer som sa teda zbalil, nachystal desiatu, nabil batérie do foťáku a zavčasu zaľahol do postele.  Nasledujúce ráno 6:55 ma Matúš netrpezlivo vyčkával pred domom, čakala nás dlhá cesta. Naložil som si veci ku nemu do auta a vyrazili sme. Navigácia nám ukazovala, že trasa bude trvať viac ako hodinu a pol. Cesta bola príjemná, nakoľko víkendová doprava po rýchlostnej ceste R1 bola minimálna.

Zaparakovali sme za obcou Tajov tesne pred obcou Králiky. Na parkovisku sa nachádza informačná tabuľa, ktorá označuje vstup do Králickej tiesňavy, ktorú zakončuje už spomínaný vodopád. Tiesňava má dĺžku približne dva kilometre a tvoria ju skalnaté brála, ktoré v niektorých miestach dosahujú výšku až 20 metrov. Ako som už spomenul, na konci sa nachádza Králický vodopád (650 m n. m. ). Výška samotného vodopádu je 7 metrov. 


DSC00589 2jpg


Prechádzka nám nezabrala veľa času, ale určite sa poriadne obujte a dávajte si pozor kam stúpate, kdeže chodník niekoľko krát prechádza cez potok. Po chvíli skúšania sa nám podarilo vytvoriť pár pekných záberov, ktoré môžete vidieť aj tu. Slnečné počasie prilákalo do prírody množstvo turtistov, a keďže k vodopádu vedie úzka cesta, tak sme sa pri ňom dlho nezdržovali, aby mali aj ostatní šancu pozrieť a odfotiť si ho zblízka. Vybrali sme sa ešte ďalej po trase lesom obzrieť si cestu za vodopádom, kde sme objavili krásne kaskády. Prechádzka aj s fotením nám zabrala približne hodinu. Po ceste naspäť sme sa rozhodli zastaviť v Banskej Bystrici na neskorší obed a odtiaľ už sme išli spokojní rovno domov.  


DSC00616-2jpg