Kláštor Veľká Skalka

ZHRNUTIE:

Návšteva kláštora Veľká Skalka pri Trenčíne je príjemnou zastávkou ak cestujete okolo, chcete ísť na krátky výlet alebo hľadáte výlet na bicykli. Nachádza sa 6 km po ceste z mesta Trenčín smerom do Žiliny. 

Kláštor Veľká skalka na mape.

Vstupné je dobrovoľné a parkovanie je na lúke pod kláštorom zdarma. V prípade, že pôjdete na bicykli, môžete využiť Vážsku cyklomagistrálu z Nového mesta nad Váhom alebo Žiliny.

  DSC06412jpg

HISTÓRIA:

Kláštor a kostol boli postavené benediktínmi na začiatku 13. storočia, ktorí ho spravovali až do 16. storočia. Následne opátstvo biskup Ján Püsky daroval jezuitom. Tí dostavali hornú kaplnku, ktorá je zachovaná aj dnes, ale ďalšie časti ich stavieb zatiaľ nie sú preskúmané. Pôvodnú prvú stavbu kaplnky tu však neuvidíme, pretože v roku 1717 túto kaplnku museli jezuiti zbúrať a postaviť opäť kvôli následkom prebiehajúcich vojen. Zväčšili tiež jedáleň, dobudovali ďalšie izby a postavili múr, ktorý kláštor chránil od dažďov zo strany Váhu. V tomto období malo opátstvo 76 členov.

V roku 1773 tu bola však rehoľa jezuitov zrušená, kláštor museli opustiť a ten sa tak dostal do správy trenčianskej farnosti. Rôzny farári pokračovali v opravách Veľkej Skalky. Po roku 2000 sa uskutočnili ďalšie výrazné úpravy vrátane stabilizácie objektu. V roku 2011 bol dostavaný drevený prístrešok pre turistov na nádvorí, kde si dnes môžete zakúpiť aj malé suveníry.

 

NÁŠ VÝLET:

V našom prípade, sme si spravili na kláštore Veľká Skalka iba zastávku z diaľnice pri Trenčíne. Celá návšteva nám trvala asi hodinu a pol a toto všetko sme stihli.

Zaparkovali sme na opačnej strane cesty ako je kláštor. Odtiaľ sme prešli cez prechod a hneď na chodníku ku kláštoru sme sa zastavili v Opatovskej jaskyni, alebo podľa miestneho názvu „Jaskyni nad cestou“. Vytvorili ju podzemné a priesakové vody. Má dve chodby, každú s osobitným vchodom – jedna je dlhá 22 metrov a druhá 38 metrov. Priestor určite nie je vhodný pre ľudí s klaustrofóbiou, nakoľko ide v podstate o dva dlhé neustále sa zužujúce tunely. Na konci sú tak úzke, že by ste mali ísť po štyroch a potom naspäť cúvať. Rovnako neodporúčame vstup nikomu, kto sa bojí netopierov a 5 centimetrových pavúkov.


20220521_112638jpg

Ale kvôli jaskyni tu predsa nie sme. Poďme do kláštora. Ako som už spomínala vyššie, vstupné je iba dobrovoľné a to aj v prípade, ak chcete sprievodcu. My sme sa vybrali na prieskum kláštora sami. Skalka sa pôsobením sv. Beňadika a sv. Andreja-Svorada stala postupne pútnickým miestom, a tým aj najstarším pútnickým miestom Uhorska. Významným duchovným centrom Slovenska zostala po celé storočia, hlavne vďaka založeniu benediktínskeho opátstva nitrianskym biskupom Jakubom v r. 1224 a aj následnou pôsobnosťou jezuitov. Kláštor bol zdrojom evanjelizácie, vzdelania a rovnako tak duchovnej a materiálnej kultúry pre celé Považie. Dnes tu okrem prehliadky môžete zažiť aj bohoslužby počas rôznych sviatkov v roku alebo sa zúčastniť pútí.

Najskôr sme zišli po schodoch k Božiemu hrobu v malej „jaskyni“ pod úrovňou nádvoria. Tu môžete zapáliť sviečku za malý poplatok. Potom sme sa vybrali na prieskum prízemného podlažia, kde je umiestená umelecká expozícia a po dlhej chodbe sme sa dostali až do kaplnky. Najviac ma fascinovalo jej dokonalé prepojenie s jaskyňou, ktorá mimochodom tvorí značnú časť kláštora. Viaceré chodby prechádzajú práve touto skalou. Ako môžete vidieť na fotkách, aktuálne prebieha rekonštrukcia v kostole. Pokiaľ budete mať trochu viac času ako my, odporúčame počkať aj na sprievodcu :)


20220521_114132jpg


20220521_113951jpg


Po prehliadke kláštora sme šli po schodoch do lesa nad kláštorom. A tam sme si všimli ďalšiu zaujímavosť. Slová ktoré sú napísané na maľbe nad oltárom sú reálne vytesané do drevených schodov lesom! Toto miesto nás neustále prekvapovalo a fascinovalo.

20220521_121140jpg

Kláštor Veľká Skalka je určite nádherné miesto, ktoré stojí za výlet a je vhodný aj ako výlet s deťmi. Okrem výletov si tu môžete dohodnúť aj svadobné fotenie.

 

Pozrite si aj aktuálne otváracie hodiny a prebiehajúce udalosti v Kláštore Veľká Skalka.

DSC06417jpg